Vitráže pro začátečníky

Náročnost:  začátečníci
Termíny:      viz dále vypsané termíny
Rozsah:     celodenní kurz základů práce se sklem, pájkou a vitrážovou technikou Tiffany

Kurz pro začátečníky: Vitráže Tiffany I (začátečníci)

Charakteristika kurzu:

Vitrážovou technikou Tiffany třeba ze stovek sklíček se vyrábí stínidla lamp nebo i výplně oken (stejně jako starší technika vitráží do olověných profilů, které se také pocínovávají).
 
Naše obrázky v kurzu začátečníky budou ploché a budou mít do 10 kousků. Vitráže budeme volně skládat vedle sebe podle předem vytvořeného návrhu a dáme vzniknout originálním obrazcům, které budou při průchodu slunečních paprsků vytvářet nádherné barevné efekty.
Vitráže budou dělat parádu v interiéru i exteriéru, skvěle se dají doplnit třeba do oblíbené zvonkohry, sluneční paprsky procházející barevným sklem ve vitráži budou vytvářet neopakovatelné odlesky.

 

Obsah kurzu:

Nejprve vezmeme do ruky řezáky na sklo a na tabulce čirého skla se naučíme řezat a lámat běžné sklo. Zjistíte, že to není ani velká věda, ani životu nebezpečné.

Pak si vybereme již připravená fazetovaná sklíčka, barevná vitrážová skla a pecky či kabošony a budeme navrhovat výsledný obrázek. Někdo se vydává cestou volného tvoření a skládá přímo ze skleněných střepů, další si vybírá obrázek podle návrhu a pak vyřezává ze skel tvary podle šablon a výkresů.

Olepování měděnými páskami je další krok – při této vitrážové technice asi ten nejzdlouhavější, který se nevyplatí podcenit. Každý jednotlivý kousek vitráže olepujeme měděnou páskou a důkladně přitlačujeme plastovým hladítkem – jednou, a pro jistotu ještě podruhé, aby měď dokonale na sklo přiléhala.

A jsme téměř ve finále. Sklíčka důkladně olepená mědí začneme pájet k sobě. Nejprve naneseme štětcem rychle pájecí vodu, pak nahřátou páječkou lehce přitlačujeme cín na spoje a obrázek spojíme v bodech a zafixujeme polohu skel. Pak začneme spoje vyplňovat a vyhlazovat a dokončovat – jde to ztuha, cín občas neposlouchá nebo nekontrolovaně stéká.

Ještě pár posledních tahů pájkou a je to, můžete si vydechnout! Teď důkladně omýt a vysušit, ještě zbývá chvilka na patinu – ta z atraktivní lesklé stříbrné barvy cínu vysekne černý matný rámeček, který je atraktivní úplně stejně. Nakonec ještě antioxidační prostředek na ochranu cínových spojů. A je to!

V ceně kurzu je zahrnuto:

  • 8 hodin skupinové výuky a tvoření
  • nástroje potřebné pro práci se sklem (ochranné brýle, rukavice, řezáky na sklo, kleště, bruska)
  • tabulky čirého skla pro výuku řezání a dělení skla
  • veškerý materiál na tvorbu vitráže technikou Tiffany do 10 kusů
  • měděné pásky, cín a potřeby na pájení a patinování, antioxidační prostředek

Kurzovné pro 1 osobu:

2 750