Víkendová hrnčírna pro dva

Náročnost:  dle úrovně účastníků
Termíny:      viz dále vypsané termíny, po dohodě lze i jiný termín
Rozsah:        17 hodin individuální výuky

Individuální kurz: Víkendová hrnčírna pro dva

Charakteristika kurzu:

Učit se točit na hrnčířském kruhu je někdy přirovnáváno k začátkům v autoškole, kdy se učíte zvládnout souhru rukou, nohou, hlavy a očí – a přitom neztratit přehled o tom, co se děje na silnici. Když sedíte za kruhem, musíte dbát na rychlost kruhu, podepření rukou a neustálý kontakt obou rukou a hlíny. Postupně se vám buduje svalová paměť a cit v prstech, učíte se odhadovat tloušťku stěny, která vám probíhá mezi prsty…

Od pátečního odpoledne budete doslova po lokty v hlíně, jako lektorka vás rozhodně nenechám zahálet.

Po víkendu tvoření bok po boku budete mít před sebou okolo 30 mističek, misek a hrnečků, které bude potřeba v nadcházejících dnech (po přežahu) naglazovat.

Kurz je určen pro dvojice (kamarádky, páry) a je koncipován jako individuální výuka a prožitkové tvoření. V dílně je celkem šest kruhů, tudíž si budete moci vyzkoušet práci na kruzích různých kosntrukcí a charakteristik.

Obsah kurzu:

V pátek začneme krátkým povídáním o keramických hmotách, přejdeme k přípravě hlíny na točení a pokračovat budeme nácvikem centrování a prvními pokusy o tažení hlíny do výšky.

V sobotu je na programu kontrola výtvorů z pátku, jejich začištění a odložení k sušení. Pak nás čeká opět centrování a tažení stěn výrobků. Na některé výrobky naneseme barevné engoby, na které budeme v tuhém kožovitém stavu aplikovat techniku sgrafito. Vedle vlastního točení na vás čeká nácvik tažení a přilepování oušek na hrnečky. Dosušené výrobky putují na noční první výpal (přežah).

Na neděli je připraveno dokončování výrobků z předchozích dnů, sgrafito a případně jiné techniky zdobení engobami, lepení oušek. Zatím co jeden se pere s již hotovými výrobky, druhý/druhá má před sebou na kruhu asi 2 kg hlíny a učí se točit na hroudě. Techniku si rychle osvojíte a pod rukama vám mrknutím oka vznikají úžasné drobné mističky.

Opět se vracíme k točení z odvážených kusů hlíny, ruce už lépe vědí, o co běží, buduje se svalová paměť a začíná se nám dařit tažení pomocí esíčka. Ten pocit může být až extatický. Na závěr dne vás čeká seznámení s glazurami a první glazování výrobků po přežahu.

Výše uvedený scénář je pro úroveň začátečníků. Obsah je samozřejmě možné upravit individuálně dle schopností účastníků, případně podle individuálních požadavků. Možná je například nácvik točení konkrétního výrobku (bábovková forma, konvička na čaj, apod.).

V ceně kurzu je zahrnuto:

  • 17 hodin individuální výuky s lektorkou
  • veškerý materiál pro práci (hlína, bílá a průhledná glazura, engoby)
  • zapůjčení veškerého potřebného vybavení
  • výpaly výrobků (přežah, ostrý výpal, glazování výrobků)

Vaše výrobky po skončení kurzu vypálím a naglazuji, v ceně je glazování bílou glazurou na vnitřky a průhlednou nebo bílou glazurou zvnějšku.

V případě zájmu o vlastní glazování je možné si doplatit workshop práce s barvami na keramice v ceně 950,- Kč/osobu. Workshop trvá cca 6 hodin a koná se po dohodě obvykle dva týdny po konání kurzu.

Tento kurz lze objednat pouze jako celek, uváděná cena je za víkendový kurz pro 2 osoby

Tento kurz, stejně jako všechny naše ostatní kurzy, můžete darovat, ráda vám na vyžádání bezplatně vystavím poukaz ve formátu PDF k vytištění.

Cena víkendového kurzu pro 2 osoby:

12 600 13 400