Tvoření na zkoušku

Náročnost:  úplní začátečníci
Termíny:  viz dále vypsané termíny, vybíráte točení na kruhu, nebo modelování
Rozsah:        2+2 hodiny tvoření + glazování s odstupem 2 týdnů

Skupinový minikurz: Tvoření na zkoušku

Charakteristika kurzu:

Když se řekne keramika,
většina lidí si představí děti umatlané od hlíny až za ušima a před nimi kalíšek, mističku, destičku se jménem nebo třeba svícen ve tvaru rybičky. Nebudu vám zakrývat, že v dílně nebo ateliéru keramiky se od hlíny umažete. Ale rozhodně to není doména dětí, ale naopak je to tvoření rukama i pro dospělé, které v dnešní době působí jako zázračný balzám na duši.

Když vezmete do ruky hroudu hlíny a začnete jí dávat tvar, rázem zapomenete na svět kolem. Když se po několika hodinách proberete, leží vedle vás miska, hrníček, destička se jménem nebo onen svícen. A vy jste zmazaní od hlíny až za ušima, ale máte čistou hlavu, jste vyrovnanější, usmíváte se a je vám dobře.

Za hrnčířským kruhem je to jiné a přitom tolik podobné. Hlína si vynutí vaši plnou pozornost a na dobu za kruhem vás vytrhne z každodenního shonu. Ale obrňte se trpělivostí, protože zjistit, co na hlínu platí, vybudovat si svalovou paměť a osvojit drobné pohyby prstů a předloktí trvá o něco déle. Na dokonalou misku na první hodině zapomeňte. Ovšem o to dynamičtější a vzrušující budou lekce následující, kdy už budete mít zvládnuty základy a mít otevřenou cestu ke zdokonalování.

Obsah kurzu:

Na několik hodin zapomenete na svět okolo a zaboříte ruce do hlíny, ať už za kruhem, nebo u pracovního stolu. Provedu vás úplně prvními krůčky do světa keramiky.
Během dvou hodin společného tvoření si vyzkoušíte vybranou techniku: bud výrobu misky, a to vymačkáváním z ruky a vytočením na hrnčířském kruhu. Druhou možností je opomíjené modelování z měkkého plátu hlíny, pomocí kterého vytvoříme zcela bez zaváhání hrnek – úplně maličký, nebo spíš větší, či dokonce korbel.

O dva týdny později ve stejném čase probíhá glazování prvních výrobků, během kterého si můžete vyzkoušet všechny způsoby nanášení barev na keramiku, které v atelieru vyučuji.

Ode mě k tomu dostanete vše potřebné: motivaci, podrobné vedení, veškeré nástroje pro práci a předvedení technik. A samozřejmě potřebné množství hlíny (4×300 g na točení, cca 500 g na modelování) a později glazury a podglazurní barvy.

V ceně kurzíku je zahrnuto:

  • 2 hodiny práce s keramickou hlínou pod vedením lektorky dle vašeho výběru
  • 2 hodiny glazování (o 2 týdny později ve stejný čas)
  • veškerý materiál pro práci
  • zapůjčení veškerého potřebného vybavení
  • výpaly výrobků, případně naglazování výrobků lektorkou

1 250 

Novinky z Dlouhánky

Chcete zůstat ve spojení a dostávat informace o novinkách a akcích na Dlouhánce? Přihlašte se k odběru novinek a nic už vám neuteče.

logo_Dlouhanka

Adresa

Dlouhá 15/178
41201  Litoměřice 1

Telefon

(+420) 602 260 102

E-mail

kavarna@dlouhanka.cz
kurzy@dlouhanka.cz