Vlastnosti a chemické složení
Většinou ho znáte jako „to černé, co se používá na zátěry“, nebo „to, co se dává na keramiku, aby nebyla bílá“…
Burel, neboli oxid manganičitý, kysličník manganičitý, mangalox, anglicky manganese dioxide, chemické složení MnO2. Typická je pro něj intenzivní černá barva, kterou z přežahnutého střepu už nikdy nevymyjete. V silnější vrstvě hází kovové odlesky – což ovšem není případ patinování/zátěru.
My používáme jemně mletý hnědočerný prášek, který je nerozpustný ve vodě či rozpouštědlech. Stejně, jako ho nevymyjete z keramického střepu, tak i pěkně drží na rukách. Proto je na zvážení pracovat v ochranných rukavicích, byť rednorázovkách, minimálně na fázi vymývání. Pokud pracujete s burele v suchém stavu, nasaďte si respirátor.
Jako fakt respirátor?
Proč? Burel je označený jako zdraví škodlivý, a to při požití a při vdechování. Zatímco se dá vyloučit, že jej budete pojídat, s tím dýcháním to není tak jednoduché. Je proto víc než na místě přijmout opatření k zamezení jeho vdechování.
Ne, nechci vás strašit ani odrazovat od jeho používání. Ale myslím, že je dobré si při práci uvědomovat možná nebezpečí. Já sama burel používám, ale v atelieru se do rukou dětem nedostane. Dospělým ho vydám až po té, co si vyslechnou mou přednášku o (ne)bezpečnosti. Jinak na zátěry a patinování raději používám tekutou černohnědou engobu.
Jak burel používám
V první řadě mám do směsi burelu a vody přimícháno 10 % transparentní glazury. Díky tomu se pigment nataví na výrobek a po výpalu se nebude sprašovat – nebude vám zůstávat na prstech.
Přídavek je maximálně 10 % z hmotnosti burelu v suchém stavu, musíte tedy nejprve navážit burel, pak k němu něco té transparentní glazury. Vždy sypejte suché substance do vody, ne obráceně.
Já v atelieru do směsi burelu a vody přimíchávám transparentní glazuru P048 (výpal dle výrobce 1040-1200 °C).
Nanášení
Cílem je přežahnutou keramiku „zašpinit“ a černým pigmentem vyplnit hlubší místa v keramice. Proto si na štětec nabírejte směs někde z prostředka obsahu skleničky, kde je střední poměr vody a pigmentu.
Štětec přikládám na střep nebo jemnými tahy nanáším a sleduji, jak voda pigment roznáší. Ve výsledku to vypadá tak, že hodně naředěnou směsí burelu a glazury „ošmrdláte“ štětcem keramiku tam, kde chcete zátěr mít.
Nakonec vezměte namočenou, vyždímanou houbičku a začněte pigment stírat. Z hladkého povrchu vymýváte víc nebo míň podle toho, jak přitlačíte. Z prohlubní ho téměř nebo vůbec nedostanete. Hotovo.
Kam a jak burel vymývat
Burel by v žádném případě neměl přijít do odpadu. Takže vymývat ho do umyvadla je velký prohřešek. Můžete jej skvěle opakovaně využít. Buď vymytý burel přidáte do nádoby na odpadní glazury a engoby. A nebo vymytou směs burelu necháte usadit ve zvláštní nádobě, po usazení přebytečnou vodu slijete a pigment vrátíte do původní lahvičky.
Ještě jednou, stručně, bez toho vysvětlování okolo (shrnutí)
Do skleničky nalijte vodu, tak akorát, řekněme do poloviny. Burel v suchém stavu navažte do skleničky, k tomu přimíchejte 10 % hmotnosti průhledné glazury. Tahle směs se vám nebude sprašovat, pokud přes ní nedáte transparentní glazuru. A bude dobře fungovat, i pokud ji průhlednou glazurou překryjete.
Obsah skleničky důkladně promíchejte a nanášejte štětcem středně řídkou směs burelu, glazury a vody. Voda vám pomůže burel roznést do proláklin, nepoužívejte tedy příliš hustou směs. Čím míň ho nanesete, tím méně ho budete muset vymývat a zpracovávat.
Vymývejte houbičkou tak, abyste dosáhli požadované intenzity zbarvení. Pokud burel vymyjete příliš, můžete opět štětcem trochu přidat. Pokud moc málo, výrobek bude po vypálení jako z uhelného dolu. Na ilustračním obrázku vidíte, že někde víc a někde míň působí pěkně, imituje to stíny.
Vymývejte do nádoby se zbytky glazur a engob. Burel nepatří do odpadu v umyvadle. Na práci s práškem zvažte použití filtrační masky nebo aspoň roušky, na intenzivnější vymývání (pro celou třídu) rukavice. Děti u mě v atelieru s burelem nepracují (stejně jako s jinými oxidy), místo toho používám hodně naředěnou, tekutou černohnědou engobu.
Pokud byste potřebovali doplnit zásobu burelu, můžete třeba tady:
oxid manganičitý (burel), práškový, černohnědá barva. Používá se na patinování/zátěry na přežahnutý střep nebo k probarvení glazur.
Pokud přes zátěr/patinu nebudete dávat navrch průhlednou glazuru, doporučuji burel s vodou smíchat s malým množstvím průhledné nízkotavné glazury. Při výpalu se pigment na výrobek zataví a nebude po výpalu sprašovat a zůstávat vám na prstech.
0 komentáøù